Nieuws

Staande Mastroute gestremd – de stand van zaken bij de Buitenhuizerbrug

Op vrijdag 18 april 2025 staat een eenmalige voorjaarsopening gepland

08:29

Update 17-04-2025: Er is een aanvullende opening van de Buitenhuizerbrug gepland op dinsdag 22 april 2025 om 11.00 uur, waarbij eveneens de Brug in de A9 bij Spaarndam (10.30 en 11.30 uur) wordt bediend.

De Buitenhuizerbrug is vanaf oktober vorig jaar gestremd voor alle scheepvaart hoger dan 6,82 meter. Op 18 april 2025 staat een eenmalige voorjaarsopening gepland, afgestemd met de brug over de A9 (die om 19.15 en 20.15 uur geopend wordt). Dit biedt voor zeilers dé kans om hun boot alsnog richting Markermeer of Noordzee te varen.

“De Buitenhuizerbrug kan nog steeds niet bediend worden zoals we gewend zijn,” zegt Kevin Basari, woordvoerder bij Rijkswaterstaat. “De brug heeft kwetsbare techniek en we doen ons best om deze regelmatig lokaal te kunnen bedienen. Dit is een tijdelijke maatregel en staat los van een langetermijnoplossing. Er is een technisch defect en het probleem is complex. Uit de laatste analyse blijkt dat de brug handmatig veilig bediend kan worden, met een gespecialiseerd team op locatie. Bediening op afstand is voorlopig niet mogelijk.”

Geschikte openingsdata voor dit jaar

Basari: “We zijn nog op zoek naar verdere geschikte openingsdata voor de komende tijd. Zodra die bekend zijn, informeren we iedereen hierover. We verwachten dat de situatie hiermee geleidelijk zal verbeteren. Voor de meest actuele informatie verwijzen we naar Vaarweginformatie.nl. Bij belangrijke ontwikkelingen rondom de Buitenhuizerbrug zullen we in elk geval een persbericht rondsturen. En onze omgevingsmanagers houden nauw contact met belanghebbenden, zoals de betrokken verenigingen en lokale pers.”

Veel onzekerheid

Een van die betrokkenen is de Haarlemse Zeilvereniging. Vanzelfsprekend zijn zij allesbehalve blij met het defect aan de Buitenhuizerbrug. “De langdurige stremming zorgt voor veel onzekerheid,” zegt secretaris Brigitte Sikking. “Onze leden zijn nu eigenlijk beperkt tot de Mooie Nel, omdat ze niet gemakkelijk richting zee of het Markermeer kunnen varen. We zijn bang dat we door deze beperking uiteindelijk leden gaan verliezen omdat het vaargebied zo nauw begrensd is.”

De problemen aan de brug zijn elektronisch van aard, niet mechanisch. Brigitte heeft vanuit haar functie regelmatig contact met Rijkswaterstaat: “Hoewel er wel budget is, voelt het voor ons alsof de prioriteit elders ligt. Er zijn inmiddels tests uitgevoerd en de besturing – de zogenoemde PLC – wordt vervangen. Vanaf 14 augustus 2023 tot begin 2024 waren er ook problemen. Deze belemmeringen doen zich eigenlijk al regelmatig voor sinds de brug in 1997 in bedrijf is genomen.”

Goede oplossing

“Op 1 november 2024 was er ook al een noodopening zodat watersporters de winterstalling konden bereiken nadat de brug 5 oktober 2024 in storing is gegaan,” vertelt Brigitte. “Er is onlangs een testdraai geweest, maar tijdens die test mochten er geen boten door de brug vanwege de veiligheid. We hebben toen alsnog taart naar de monteurs gebracht, wat heel positief werd ontvangen.”

Na 18 april 2025 hebben de Haarlemse watersportverenigingen gevraagd om een regeling met twee openingen per weekend, maar dit is nog niet bevestigd. “Dit zou een oplossing zijn waarmee wij als vereniging kunnen leven. Mocht er echter niet ingestemd worden met dit voorstel, dan zullen we opnieuw in beraad gaan.”

Geen (oostelijke) Staande Mastroute

De brug is momenteel niet bedienbaar en dat houdt in dat schepen hoger dan 6,82 meter de brug niet kunnen passeren. De Schipholbrug zou vanaf maandag 14 april weer operationeel worden, maar bij een test afgelopen weekend is er schade ontstaan. De defecten aan de bruggen leiden er toe dat de (oostelijke) Staande Mastroute naar het Noordzeekanaal via Amsterdam tot nader order ook niet beschikbaar is.

Omslagfoto: © H.P.Burger/CC BY-SA 3.0

Tags: Last modified: 18 April 2025
Sluiten